
Wydawnictwo
-
Ajaks (1)
-
Amber (8)
-
Avalon (1)
-
Baobab (1)
-
Bellona (2)
-
Bernardinum (5)
-
Bosz (1)
-
Carta Blanca (2)
-
Czarne (8)
-
Czytelnik (1)
-
Debiuty (1)
-
Demart (1)
-
Ego (1)
-
Esprit (2)
-
Imprint (1)
-
IPN (2)
-
Karta (2)
-
Książka i Wiedza (2)
-
LTW (2)
-
M (2)
-
Marginesy (2)
-
MG (2)
-
Mira (1)
-
Muza (3)
-
Namas (1)
-
Noir sur Blanc (1)
-
Oskar (2)
-
Ossolineum (1)
-
Pascal (1)
-
Polskie Wydawnictwo Muzyczne (1)
-
Polwen (1)
-
Prószyński i S-ka (5)
-
Rabid (1)
-
Rebis (1)
-
RM (1)
-
Rytm (3)
-
Słowo/obraz terytoria (1)
-
Sonia Draga (1)
-
Świat Książki (2)
-
Tchu (1)
-
The Facto (2)
-
Thesaurus (1)
-
Via Nova (1)
-
Videograf II (2)
-
Vis-a-vis Etiuda (1)
-
W Drodze (1)
-
W.A.B. (2)
-
WAB (2)
-
Wydawnictwo Dolnośląskie (1)
-
Wydawnictwo Poznańskie (1)
-
Zeszyty literackie (1)
-
Znak (3)
-
Zysk i S-ka (3)
-
Zysk i Ska (3)
Stan
Cena
-
od
do

Ale jednak czuję i żyję ... Pamiętnik więźnia obozu pracy w Budzyniu

Wspomnienia Marcelego Starka to głos Żyda polskiego ocalałego z rzezi II wojny światowej, urodzonego we Lwowie w 1908 r. matematyka polskiego, przedwojennego komunisty, jednego z tych, którzy po 1945 r. odbudowywali środowisko matematyczne w kraju. Pamiętnik powstał w całości na przełomie 1945 i 1946 r. - dotyczy głównie roku 1943. Jego celem było pożegnanie się z przeszłością i akceptacja powojennej rzeczywistości oraz odpowiedź na pytania, gdzie leżą granice ludzkiego zła, jak bardzo człowiek może zarazić się nienawiścią i czy mają tu znaczenie narodowość i religia. Ponadstustronicowy pamiętnik jest najobszerniejszą dostępną relacją na temat obozu w Budzyniu (dziś część Kraśnika, koło Lublina).
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Byliśmy przyszłością Jael Neeman

Ruch kibucowy to jeden z najbardziej fascynujących fenomenów współczesnej historii - od początku XX wieku rozsiane po całym Izraelu niewielkie, kilkusetosobowe wspólnoty próbowały wcielać w życie idee równości, wolności i sprawiedliwości społecznej, rezygnując z własności prywatnej, indywidualizmu, a także "burżuazyjnych" więzi rodzinnych. Jednak wychowane w kibucach dzieci po latach powiedzą, że były ofiarami złożonymi na ołtarzu ideologii. Jednym z dzieci kibucu była Jael Neeman. Jej książka opowiada o doświadczeniach kilkudziesięciu tysięcy jej rówieśników. Nie przez przypadek autobiograficzne "ja" zastąpione jest przez "my".
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Całe życie kradłem Opowieść o człowieku, który spędził w więzieniu 35 lat

Józef Grzyb był złodziejem i recydywistą, który ponad połowę swego życia przesiedział w więzieniu. Dokładnie 35 lat. Gdy Grzyb nie siedział, wtedy zazwyczaj był pijany. W rozmowie z Igorem Zalewskim szczerze opowiada o złodziejskim świecie Polski Ludowej, życiu więziennym i o tym, jak rok 1989 zmienił naszą przestępczość. Oraz o tym, jak okradł kobiety, które go kochały. To historie straszne, ale i śmieszne. W jesieni życia Grzyb potrafił odmienić swój los: pokonał alkoholizm, przestał kraść i dziś w zakładach karnych pojawia się jedynie jako wolontariusz, który przekonuje więźniów, że nie muszą marnować swego życia. Jako starszy pan skończył liceum i został terapeutą uzależnień.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Droga, którą jadę Dramaty kobiet Prawdziwe historie Juliana Buhring

Kolarka długodystansowa, bestsellerowa autorka, działaczka na rzecz prawdziecka Rekordzistka Guinnessa - najszybsza kobieta, która objechała świat na rowerze. "Nie byłam sportsmenką ani kolarką. Nie miałam żadnych kwalifikacji do tak wielkiego wyczynu. Tylko siłę woli i determinację. Wyruszyłam, żeby udowodnić, że wszystko jest możliwe, że jesteśmy zdolni do rzeczy znacznie nas przerastających".
Dziewczyna znikąd i niczyja. Pozbawiona wszystkiego: rodziców, rodziny, dzieciństwa, domu, ojczyzny. Urodzona i wychowana w okrutnej sekcie Dzieci Boga. Bita, gwałcona, zmuszana do żebrania. Buntowała się i była karana. Próbowała uciekać. Wreszcie jej się udało. Miała 23 lata.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Drużyna Przerwane życiorysy - Janusz B. Grochowski

Wszyscy spotkali się wczesnym rankiem 10 kwietnia 2010 roku na pokładzie rządowego Tupolewa 154M Lux o numerze bocznym 101. W saloniku trzecim, powiększonym zaledwie cztery dni wcześniej do osiemnastu miejsc. Jednak ta książka to podróż w przeszłość. Jest o tym, co wydarzyło się wcześniej. Dużo wcześniej. O życiu dziewięciu generałów, których drogi tak nagle zostały przerwane?
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dzianina z mięsa - Katarzyna Bielas

Czym jest dobry wywiad? Porywającą rozmową? Dialogiem złożonym z trafnych pytań i niebanalnych odpowiedzi? Szczerym wyznaniem, a może intelektualnym sporem? Zapis rozmów Katarzyny Bielas pokazuje, że tym wszystkim i jednocześnie czymś więcej, co może zaistnieć jedynie w kontakcie niepowtarzalnej indywidualności rozmówcy z czujną wrażliwością doświadczonego dziennikarza. Dzięki uważnej obecności autorki wybitne osobistości życia kulturalnego, społecznego i naukowego odkrywają nieznaną twarz, przywołują nietuzinkowe wspomnienia, dzielą się niepokojem twórczym i metafizycznym, zarażają pasją życia. Znakomita i mądra lektura, uniwersalna w swym przesłaniu, utkana z pełnokrwistych opowieści. Jak dzianina z mięsa.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dziennik 1870-1879 Francis Kilvert

Pastor Robert Francis Kilvert zaczął prowadzić swój sławny Dziennik 1 stycznia 1870 roku. Pierwszy zapis w udostępnionej czytelnikom wersji nosi datę 18 stycznia - nie wiemy więc, czy i jak uzasadniał rozpoczęcie prowadzenia dziennika akurat z początkiem owego roku. Na szczęście 3 listopada 1874 pisze: "Po co prowadzić taki obszerny dziennik" Nie umiem na to odpowiedzieć. Po pierwsze życie wydaje mi się czymś tak ciekawym i cudownym, że byłoby chyba żal nawet tak skromnego i monotonnego żywota, jak mój, gdyby przeszedł bez śladu czy zapisu, choćby takiego jak ten. Sądzę także, iż zapis ten może rozbawić i zainteresować część potomnych". Kilvert miał prawdopodobnie na myśli rodzinę, a nie krąg czytelników, który w końcu objął cały świat.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dziennik buddyjskiej pielgrzymki-Krzysztof Renik

Tę podróż odbyłem jakiś czas temu. Przez kilka tygodni wędrowałem po Indiach w towarzystwie buddyjskiego mnicha, który całe życie spędził w jednym z himalajskich klasztorów. (...) Dla mojego towarzysza podróż miała być przygotowaniem do intensywnej medytacji w odosobnieniu. W symboliczny, ale przecież i w całkiem realny sposób żegnał się ze światem, by przez trzy lata oddawać się kontemplacji i w ten sposób realizować swoje wielkie, duchowe marzenie. ( ) W czasie podróży prowadziłem codzienne zapiski, coś w rodzaju dziennika pielgrzyma. Przepisując notatki ze stronic pięciu zniszczonych wilgocią, pyłem i brudem brulionów, celowo ich nie zmieniałem. Uznałem, że będzie lepiej, jeśli pozostaną swoistym dokumentem wspólnej podróży-pielgrzymki aniżeli wypracowaną literacką kreacją. Ta książka jest właśnie tym dziennikiem.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dziennik wojenny Listy Jacka Hamesha Ingeborg Bachmann

Z posłowiem i w opracowaniu Hansa Höllera. Dziennik wojenny jest dokumentem mało znanego fragmentu życia autorki. W krótkich, sugestywnych obrazkach opisuje ona ostatnie miesiące II wojny światowej, nie ukrywając nienawiści do nazistów, piętnując absurdy i chaos końca wojny, a także pierwszego roku okupacji brytyjskiej w Austrii. Roku, który zaowocował niezwykłym spotkaniem z brytyjskim oficerem Jackiem Hameshem. Dla tego wiedeńskiego Żyda, który w 1938 roku uciekł do Anglii, poznanie Ingeborg stało się głęboko poruszającym doświadczeniem. Wspólnie spędzone lato znajdzie kontynuację w listach, które zakochany Jacky będzie pisał po wyjeździe do Izraela.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny