
Pamiętnik znaleziony w Katyniu Maria Nurowska
Opis
"Pamiętnik znaleziony w Katyniu" to zbeletryzowana, wciągająca biografia jedynej kobiety uwięzionej w Kozielsku i zamordowanej w Katyniu, przerażająca i pouczająca jednocześnie.
Historie z okresu wojny nigdy nie staną się przedawnione ani nie przestają nas szokować. Również i w tym przypadku, biografia Janki Lewandowskiej to lektura ciężka, ale obowiązkowa. "Pamiętnik znaleziony w Katyniu" na długo zostanie w naszej pamięci.
Janka Kowalska była córką generała Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzącego w Powstaniu Wielkopolskim. Wychowana w tradycji wolnościowej, wyrosła na wielka patriotkę. Bez wahania wyruszyła na wojnę 3 września 1939 roku. Jednak już 17 września wraz z kolegami dostała się do sowieckiej niewoli i została internowana w obozie w Kozielsku. Z początku przebywała tam tylko jako cywil, ale została promowana na podporucznika pilota. Jej życie nie było łatwe, ale nie poddawała się do samego końca. Generał Henryk Minkiewicz wspominał, że Janka stałą się przykładem odwagi i wsparcia dla innych jeńców w Kozielsku. Nie poddawała się, nie zrezygnowała z patriotyzmu. Nazywano ją nawet Matką Boską Kozielską. Niestety, jej historia nie zakończyła się szczęśliwie: zamordowana 22 kwietnia w dniu swoich 32 urodzin, mimo wszystko nie zniknęła z naszej pamięci.
"Pamiętnik znaleziony w Katyniu" to zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla każdego. Ukazuje, jak niezłomną osobą była Janka i jak mocno wierzyła w to, że wolność dla Polski jest możliwa. Nie ustąpiła, nie poddała się. Swoją walkę przypłaciła życiem, dlatego też na zawsze powinna zostać żywą w naszej pamięci.
Prószyński i S-Ka 2018, ISBN: 9788381233248, 232 s., oprawa miękka