































































Przedwiośnie - Stefan Żeromski ABC Klasyka polska Lektury
Opis
Najważniejsze polskie dzieła na jednej półce! Wyjątkowa kolekcja, która pozwala poznać bogactwo polskiej literatury. By je odkrywać i stale powracać. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego – wydana w 1924 roku jedna z najważniejszych polskich powieści polityczno-obyczajowych (znana też z ekranizacji Filipa Bajona z 2001 roku z Mateuszem Damięckim w roli Cezarego Baryki). Powstała po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stanowi ważny głos w dyskusji o politycznym i społecznym obliczu państwa. Ścierają się w niej dwie koncepcje budowy i zmian odrodzonego kraju – systematyczne, rozważne reformy obok komunistycznej rewolucji. Pomiędzy tymi ideologiami rozgrywa się życie Cezarego Baryki, Polaka urodzonego w Baku, młodego niepokornego rewolucjonisty, wierzącego w snutą przez jego ojca utopijną wizję szklanych domów. Wyrusza do Polski, by je odnaleźć. Rzeczywistość zmusza go jednak do zweryfikowania wyobrażeń i oczekiwań. To jeden z największych buntowników i idealistów w polskiej literaturze, romantyczny bohater początku XX wieku. Postawiony między różnymi racjami świadomie wybiera własną, indywidualną drogę.
Wydawnictwo Literackie 2016, ISBN: 9788308062593, 130x200, 400 s., oprawa twarda
Produkty powiązane
1863 - Eliza Orzeszkowa, Stefan Żeromski

W tomie pod tytułem 1863 przedstawiony jest obraz Powstania Styczniowego, który, ze znacznym zresztą opóźnieniem, bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku, stworzyli wielcy polscy pisarze Stefan Żeromski i Eliza Orzeszkowa. To ówczesne opóźnienie miało dwie przyczyny. Jedną, jawną i mniej ważną, były restrykcyjne działania carskiej cenzury. Drugą, ukrytą i znacznie ważniejszą, były różnice w ocenie Powstania Styczniowego i jego dziedzictwa różnice, które na wiele dziesięcioleci podzieliły polskie społeczeństwo.
Przedwiośnie Żywych Trupów - Stefan Żeromski Kamil Śmiałkowski

Magia, krew, miłość i hordy żywych trupów. Daj się ukąsić wiecznie (nie)żywej klasyce! Cezary Baryka nie doczekał końca I wojny światowej. A przynajmniej nie jako człowiek i nie w tej Polsce, którą znamy z podręczników szkolnych. Ze Wschodu nadciąga rewolucja, a wraz z nią odwieczna, złowroga magia. Ugryziony przez krwawego komisarza młody Baryka staje przed bardzo niepokojącymi wyborami. Kim jest? Rosjaninem, Polakiem czy... jeszcze kimś innym? A co najgorsze, dokucza mu straszliwy głód, który może zaspokoić tylko potrawka z ludzkich mózgów. Czy Cezaremu uda się najeść do syta?
Listy 1913-1918 Pisma Zebrane Tom 38 Stefan Żeromski

Nowy tom korespondencji Stefana Żeromskiego w wydaniu krytycznym Pism zebranych obejmuje lata 1913-1918, tj. okres pierwszej wojny światowej i odrodzenia polskiej państwowości. Dla Żeromskiego to czas pisania m.in. trylogii Walka z szatanem, próby wstąpienia do Legionów, a także ułożenia nowego życia z Anną z Zawadzkich
Uciekła mi Przepióreczka Pisma Zebrane Tom 23 Stefan Żeromski

Kolejny tom "Pism zebranych” z serii "Dramatów” zawiera ostatni utwór sceniczny Żeromskiego Uciekła mi przepióreczka oraz Grzech i Dramatu akt pierwszy - utwory pochodzące z wczesnego okresu jego twórczości, nie dokończone i nie autoryzowane.