1pxPolecamy ;)
Azul
Azul
164,99 zł
szt.
Miodek
Miodek
54,99 zł
szt.
Dolina Nilu
Dolina Nilu
87,85 zł
szt.
Gutenberg PL/UK
Gutenberg PL/UK
163,90 zł
szt.
Kroniki zbrodni edycja specjalna
Kroniki zbrodni edycja specjalna
113,99 zł
szt.
Rekin
Rekin
42,82 zł
szt.
Rising 5 + 8 BitBox
Rising 5 + 8 BitBox
40,00 zł
szt.
Pory roku
Pory roku
118,99 zł
szt.
Khora
Khora
152,50 zł
szt.
Maki Stack
Maki Stack
39,00 zł
szt.
1pxWydawnictwo
1pxPromocje
Piłka w grze
Piłka w grze
17,50 zł 15,00 zł
szt.
Diuna RPG- Przygody w Imperium: zestaw mistrza gry
Diuna RPG- Przygody w Imperium: zestaw mistrza gry
335,00 zł 325,00 zł
Diuna RPG - edycja Harkonnen podr limitowany
Diuna RPG - edycja Harkonnen podr limitowany
350,00 zł 340,00 zł
szt.
1pxPolecane gry
Tidal Blades: Obrońcy rafy
Tidal Blades: Obrońcy rafy
292,75 zł
szt.
Oriflamme: Pożoga
Oriflamme: Pożoga
66,65 zł
Tajemnice Pętli - Zestaw Startowy
Tajemnice Pętli - Zestaw Startowy
76,75 zł
szt.
Flex Puzzler: Crystal (edycja polska)
Flex Puzzler: Crystal (edycja polska)
28,50 zł
szt.
Epic: Pojedynek IUVI Games
Epic: Pojedynek IUVI Games
54,25 zł
szt.
WH Underworlds: Nethermaze
WH Underworlds: Nethermaze
242,50 zł

Wasz cyrk moje małpy Chronologiczny alfabet moich autorów Tom 1 Maciej Parowski

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 20,50 zł 20.50
ilość szt.

towar niedostępny

1px dodaj do przechowalni

1px Opis

Ojciec chrzestny "Wiedźmina" o stanie współczesnej literatury i kultury, o otaczającej nas rzeczywistości, a przede wszystkim o autorach, których przez lata swojej działalności wypromował.

Wydana pośmiertnie książka "Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów" Macieja Parowskiego to fascynujące spojrzenie z bliska nie tylko na polską literaturę fantastyczną.

Trudno znaleźć kogoś, kto na rozwój polskiej fantastyki wywarł równie duży wpływ. Przez lata Maciej Parowski wspierał debiutujących - i nie tylko - autorów, promując ich dzieła na łamach "Fantastyki" i "Czasu Fantastyki". To ON jako pierwszy opublikował opowiadanie Andrzeja Sapkowskiego o "Wiedźminie". Ale Sapkowski nie był jedynym twórcą, któremu Parowski pomógł w karierze. Przez dekady pod jego skrzydłami rozwinęło się wielu autorów, dzięki niemu kształtowały się gusta odbiorców literatury i filmów fantasy w naszym kraju.

Książka "Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów" to zbiór opowieści i anegdot na temat autorów, z którymi miał styczność Maciej Parowski, ale także wywiadów, felietonów i innych artykułów, których wiele nazbierało się przez te wszystkie lata. Wyłania się z nich obraz fantastyki, ale także szersze spojrzenie Parowskiego na polską kulturę. Sam miał przecież duży zmysł polemiczny i niejednokrotnie pokazywał bardzo ostre pióro. Ze "swoimi" autorami też czasem rozstawał się w złych relacjach, o czym w swojej książce nie omieszkał wspomnieć w poświęconych im fragmentach. Gdzieś w tle nad całym dziełem unosi się duch Stanisława Lema. Nie tylko poprzez wywiad z Mistrzem, ale także swoiste "przerywniki" z opiniami różnych osób na jego temat. Pierwszy tom ukazującej się już po śmierci Parowskiego książki "Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów" obejmuje lata 1982-95.

Kilka słów od Macieja Parowskiego

Jacek Dukaj i Krzysztof Bartnicki należą do tych poszukiwaczy czy kabalistów literatury, którzy zaczynali w „NF”, a potem wędrowali poza dostępne mi horyzonty. Poznaję się na ich literackich pierwocinach, zdobywam sympatię, nawet wdzięczność, potem wpadam w panikę, bo nie nadążam, a oni odruchowo dalej traktują mnie jak swego. Jestem niczym kwoka, której los pozwolił wysiedzieć łabędzie jaja, a która teraz wędruje nieszczęsna brzegiem jeziora pełna zgryzoty i zachwytu nad tym, co wyprawia jej przybrane potomstwo na przestworze wód.

Maciej Parowski

Maciej Parowski we wspomnieniach

Niemal wszystko, co się działow polskiej fantastyce przez ostatnie cztery dekady, działo się albo z inicjatywy Parowskiego, albo na złość Parowskiemu.

Wojciech Orliński

Bez Maćka i jego pisma nie złapałbym bakcyla fantastyki, a wtedy nie byłoby Tomka Bagińskiego - filmowca goniącego za marzeniami. Pozostałbym na ziemi.

Tomasz Bagiński

Maciek był jednym z najpiekniejszych wewnętrznie ludzi, jakich znałem.

Jakub Małecki

Do dzisiaj przechowuję pocztówkę z Królem Lwem, na której napisał maczkiem pochwałę dla "Tkacza iluzji" i tak upragnioną wiadomość, że tekst pójdzie do druku.

Ewa Bialołęcka

Maciek Parowski poświęcił swoim autorom życie, odsuwając własną twórczość na dalszy plan.

Jerzy Rzymowski

Myślę, że dopiero teraz, kiedy go zabrakło, będziemy mogli - będziemy musieli - uświadomić sobie w pełni, ile mu zawdzięczamy i ile zrobił nie tylko dla fantastyki, ale w ogole dla całej polskiej kultury.

Michał Centarowski

Kochał ludzi i ich szanował. To chyba najważniejsze.

Łukasz Orbitowski

Dobry redaktor musi być oczytany, musi też wiedzieć, jak pisać, umieć dotrzeć do sedna literackiej opowieści, wyciągnąć z niej maksimum tego, co wartościowe...

Wojciech Sedeńko

Stając się "autorem Parowskiego", stawałeś się czlonkiem jego rodziny.

Jacek Dukaj

O autorze

Maciej Parowski urodził się 27 grudnia 1942 roku w Warszawie, a zmarł 2 czerwca 2019 roku. Był pisarzem fantastyki, krytykiem literackim i redaktorem. W latach 1992-2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Fantastyka" i po zmianie nazwy "Nowa Fantastyka". Wydał m.in. książki "Czas fantastyki", "Małpy Pana Boga. Słowa" i "Małpy Pana Boga. Obrazy", a także komiksy "Funky Koval" (z Bogusławem Polchem i Jackiem Rodkiem) czy "Wiedźmin" z Polchem i Andrzejem Sapkowskim.

SQN 2019, ISBN: 9788381293860, oprawa twarda, 536 s.

1px Opinie o produkcie (0)

1px do góry
trafficscanner
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl